Valami hasonlóval lehet illetni azt hiszem a Kedves Vezető Szent Jobbjának a reakcióját a Moody’s kétfokozatú leminősítése után. Hasonlóan épületes reakciót köhögött ki Kósa Lali is, miszerint:
„A debreceni polgármester hangsúlyozta: nekik arra kell elsősorban figyelni, hogy mit mondanak a magyar választók.”
Lali! Mit akartok nyerni? Népszerűségi versenyt? Abban kétség kívül jól álltok, DE...
Meg kéne próbálni a habzó szájú populizmust elhagyni, mert nyilvánvalóan Lali is tökéletesen tisztában van vele, hogy a magyar gazdaság méreteiből eredően alapvetően exportvezérelt. Az önellátás egy mítosz. Ahhoz, hogy a világ fejlett részeinek életszínvonalán legyen lehetősége élni a magyar embereknek az export/import nélkülözhetetlen, ilyen formán pedig igencsak kétséges, hogy mennyiben lesz ebben segítségünkre, ha az EU szakértőit vagy a potenciális befektetőket, illetve minősítő intézeteiket lehülyézzük. Magunkat meg a legokosabb és legtehetségesebb válságkezelőknek tüntetjük fel. Már-már – némi áthallással – majdnem sikernek adta el Szóvivő Petike a leminősítést, merthogy a Kedves Vezető, mint az ország elsőszámú orákuluma ezt is megjósolta. Képességei e téren is jobb keze, Matolcsy Vátesz György képességeivel vetekszenek. Kezdem úgy érezni mintha e két titán, gigászi küzdelembe kezdett volna, hogy ki tud nagyobbat mondani. Ki tud nagyobb illúziót kelteni? A párharcban jelenleg Matolcsy egy hajszálnyival előrébb van, mert csudiszép álomvilágot festett a befektetőknek legújabb nekik szóló közleményében, illetve egészen 2030-ig megvan a tuti, de a részleteket egyenlőre nem árulta el.
A helyezetnek furcsa pikantériája, hogy a hitelminősítők pont amiatt minősítik le az országot, mint amivel Matolcsy Vatesz György érvel a leminősítés ellen, tudniillik, hogy tartani fogjuk a hiánycélokat. Csakhogy a hitelminősítők a cél érdekében választott módszerekben nem látják a fenntarthatóságot (mondjuk én se, ha ez számít valamit), azaz a számok jövőre vagy max. két évig jól fognak kinézni, de komoly államűködésbeli változtatások nélkül a hiány nemhogy újra termelődik, hanem sokkal nagyobb lesz, mint előtte. Ráadásul a hitelminősítők nem csak az újságokból tájékozódnak felszínesen, hanem a külföldi figyelmeztetések ellenére most kinyírt Költségvetési Tanács is, illetve saját minisztériuma is ellentmond Matolcsy Vátesz György érvelésnek.
Különösen annak tükrében érthetetlenül arrogáns a Kedves Vezető és Szent Jobbjának viselkedése, hogy az EU-ban nálunk erősebb gazdaságok is komoly bajba kerültek, illetve potenciálisan esélyesek rá. Ráadásul az amerikai tagállamok és nagyvárosok is jó sok adósságot halmoztak fel, aminek igencsak komoly kockázata van. Persze az USA egyenlőre beindította a nyomdagépeket és önti a dollárt a gazdaságba, de mi lesz ha nem tudják olyan gyorsan nyomtatni, mint amilyen gyorsan elfüstölik a pénzt, vagy egyszerűen az értéke a sok nyomtatás miatt elkezd megroggyanni.
Laszt kommentz