A mai napon a manyup pénzek államosításával kapcsolatban kijelölt Szíjjártó Petike női alteregója a következőkkel nyugtatta az egyébként is birka-nyugalmú népet:
„A nyugdíjügyi megbízott közölte, hogy - az állami nyugdíjrendszerbe - visszalépő tagok átlagosan 76 030 forintot kapnak, ami magában foglalja a tagdíj-kiegészítéseket is. A sajtótájékoztatón Selmeczi azt is elmondta, hogy 3 020 778 egykori pénztártag közül 2 450 960-an kapnak reálhozamot, 569 818 volt tag azonban nemcsak kifizetésre nem számíthat, hanem még csökkent is a befizetéseik értéke. A nyugdíjügyi megbízott szerint nagyobb kár azonban nem érheti őket, a kormány ugyanis vállalta, hogy a befizetéseiket kipótolja.”
Kedves Gabika! Ön szerint a kúrmány kinek a pénzéből fogja nullázni a mínuszos reálhozamot? Csak nem az adófizetők pénzéből? És kinek a pénzéből kellet volna ezt a mínuszt pótolni, ha a manyup tag marad a manyupban? Nem-e véletlenül saját maga szopta volna be a dolgot, ahelyett, hogy most mindenki más is finanszírozza az adott manyup rossz gazdálkodását? Esetleg a manyup tag meggondolta volna, hogy másik manyupot választ mint, ahogy másik bankot választ az ember ha nem tetszik neki az aktuális.
"Tehát mondhatjuk azt, hogy 569 818 fő reálhozamát eltőzsdézték"
Na kérem szépen, akkor Kedves Gabika legyen kedves értelmezni, magyarázni, hogy mikor is hívjuk a MOL részvény vásárlást a „pénz eltőzsdézésének” és mikor „stratégia befektetésnek”? Az utóbbi idők eseményei után kicsit nehezen igazodok ki, hogy mit is gondoljak a részvényekről, meg tőzsdéről. Mintha nemrég költött volna el a Kedves Vezető 500 Mrd Ft-ot MOL részvények vásárlására. Hitelből! Egyik oldalon a manyup pénzekkel diadalmasan csökkentjük az államadósságot, a másik oldalon meg épp hitelből veszünk részvényt. Mi van!?
„Szerinte most mindenki, aki majd megkapja a reálhozamát, elgondolkodhat azon, hogy a befizetett összeg és a reálhozam mennyit ér, nyújtott volna-e időskorára megfelelő biztonságot. A nyugdíjügyi megbízott azt is elmondta, hogy azon is el lehet gondolkodni civil állampolgárként, hogy tíz év alatt egy szimpla bankbetét lehet, hogy sokkal többet tudott volna hozni.”
Tudja Gabika ezen én is elgondolkodtam. És valószínű igaza van. Tényleg jobban jártam volna, ha a manyup pénzem bankbetétben lett volna. Azon most ne polemizáljunk, hogy a bank egyébként milyen befektetésekkel (esetleg tőzsdei tranzakciókkal) termeli meg a betéteseknek az ígért kamatot. Gondolom a manyup is szívesen tette volna bankba a tagok pénzét, csakhogy nem tehette! Ugyanis az elmúlt 10 évből csak az utolsó 2,5 évben fektethette (pl. növekedési portfolióban) a tagok pénzét (a tagok egyéni hozzájárulásával) pl. részvényekbe. Előtte szigorúan a Magyar Állam által kibocsájtott papírokat kellett vennie. Szóval 2,5 fél év alatt nem olyan rossz az a 80 rugó reálhozam úgy, hogy közben volt egy világválság. Én azon is elgondolkodtam, hogy ha az állampapírok kamata gyakorlatilag nem képes reálhozamot termelni, akkor a választási és kormány ígéretek szerint vajon hogy is fogja az állam garantálni a nyugdíjak reálértéket?
Laszt kommentz