A Kedves Vezető pontosan tudja, hogy számára a hatalom megszerzéséhez az emberek szívén keresztül vezetett az út, de megtartásához az agymosás nélkülözhetetlen.
Országlásának már a kezdő napján nekifogott, hogy a magyar nyelv adta páratlan szabadsággal élve új jelentéstartalommal ruházza fel az országgyűlési választást, hiszen ma már mindenki számára egyértelmű, hogy a választás = forradalom. A népnyelvben fülkeforradalom.
Ettől a pillanattól kezdve, ha nem is nyelvtanában, de a szavak jelentéstartalmában, olyan forradalmi bővülés kezdődött, amit Kazinczy is megirigyelne. Ma már tudjuk, hogy a mentőcsomag egyben jelenthet államosítást is, a demokrácia takarhat zavaros időket, a gazdasági pragmatizmusba belefér az elvtelen pénzszerzés, a tabudöntés alatt a jogbiztonság megszüntetését is lehet érteni, a felelősségvállalás azt jelenti, hogy minden a mocskos komcsik hibája, együttműködésnek kell érteni a szakmai egyeztetések totális elutasítását is, és a devizahitelesek megmentése azt jelenti, hogy a svájci frank árfolyamát rekordmagasságba emeljük, stb.
Namost ebbe a sorba némileg kakukktojásnak tűnik a Nemzeti Töltőtoll új alkotmányhoz tett javaslata, miszerint az édes anyanyelvet védeni kell. De, hogyan is? Ki ellen?
A kérdés költőinek tűnhet, de nem az. Mer'itten ugye fel kell készülni a renitenskedőkre is, akik együttműködésre – pláne nemzetire – képtelenek. Úgyhogy létrehozza az új médiatörvény a "médiabiztos" intézményét, akik a médiahatósághoz beérkezett feljelentéseket fogják vizsgálgatni. Megnyugtató, de egyben hadd szabadjon felhívni a figyelmet a fülkeforradalmi nyelvújítás eme szép példájára. Hogyan is lényegül át a cenzor médiabiztossá.
Persze a Kedves Vezető más frontokon is - már a kezdő pillanatban - elindította a kulturális felvilágosítást, hiszen a Nemzeti Együttműködés Rendszerében mindenkinek elmagyarázza a tutit.
Valami hasonlóan nagyszerű dolog ez, mint 1966 június 1., amikor Mao elrendeli egy tacepao (nagybetűs plakát) országos terjesztését. A tacepaot a pekingi Peita egyetem diákjai tűzték ki, elítélve az egyetem vezetőinek kísérletét a "kulturális forradalom" elfojtására.
A sorba szépen illeszkedik a "Kenedi bizottság" megszüntetése, habár első olvasatra olyan furcsának tűnt Kenedi "ismeretmegvonásra" vonatkozó megjegyzése, hiszen az eredeti (!) iratokat is megkaphatják a pártállami megfigyelésben érintettek. Miért abszurd ez? Biztos kell a hely az újabbaknak.
Azt hiszem mostmár kezdem megérteni, hogy miért is vette fel a kapcsolatot a Fidesz a Kínai Kommunista Párttal. És egyre inkább kezdem azt is érteni, hogy milyen az a szél, ami keletről fúj.
Megborzongok, mert ennek a keleti szélnek már a tarkómon érzem a leheletét.
Laszt kommentz